Turistik İkamet İzni İle Kalınan Süre Vatandaşlık Kazanılmasında Hesaba Katılmaz! – lexelhukuk.com

02129398925

Bizi Arayın | Call Us

Turistik İkamet İzni İle Kalınan Süre Vatandaşlık Kazanılmasında Hesaba Katılmaz!

lexelhukuk.com > Genel  > Turistik İkamet İzni İle Kalınan Süre Vatandaşlık Kazanılmasında Hesaba Katılmaz!

Turistik İkamet İzni İle Kalınan Süre Vatandaşlık Kazanılmasında Hesaba Katılmaz!

Son yıllarda ülkemize gelerek yerleşen yabancı sayısında ciddi oranda arttı. TÜİK verilerine göre ülkemizde 650 bin 308 yabancı yaşıyor. Bu kişiler ülkemizde ikamet izni alarak yasal bir şekilde kalmaya devam ediyorlar ve birçoğunun yakın planda 5 yıl kesintisiz bir şekilde ülkemizde bulunarak vatandaşlık kazanma umudu var.

Bu noktada çok fazla bilinmese de şu husus önem arz ediyor:

Uygulamada yabancıların büyük bir çoğunluğu en basit ve pratik olan kısa dönem ikamet izin çeşitlerinden biri olan turistik ikamet iznine yöneliyor ve bu ikamet izni alınıyor. Lakin 5 yıl Türkiye’de turistik ikamet izni ile kalınsa dahi Türk Vatandaşlığı şartlarından ‘’5 yıl ülkemizde yaşama’’ şartının gerçekleşmiş olmayacağından bir çoğunun haberi yok.

Türk Vatandaşlığı Kanunu Uygulama Yönetmeliği’nin 16/2.c maddesi uyarınca yasal olmakla birlikte Türkiye’de yerleşme niyetini göstermeyen; sığınma veya iltica başvuru sahibi, sığınmacı, öğrenim, turistik, öğrenim gören çocuğuna refakat, tedavi gibi amaçlarla ikamete bağlandığı anlaşılan kişilerin başvurusu kabul edilmiyor.

Kişinin başvurusunun kabul edilebilmesi için öncelikle geçici ikamet olarak kabul edilen yukarıda saymış olduğumuz ikamet tezkeresinin veriliş maksadının değişmesi (oturum, çalışma, Türk vatandaşı anne baba yanında v.b.) gerekiyor.

İkametin veriliş maksadının değişmesi halinde önceki almış olduğu ikametler (turistik ikamet hariç) ikamet süresine dâhil edilebiliyor. Yoksa bu süreler dikkate alınmıyor ve 5 yıllık kesintisiz Türkiye’de yaşama şartı gerçekleşmediğinden kişinin vatandaşlık başvurusu kabul edilmiyor. Turistik amaçlı olarak alınan ikamet izni 5 yıllık kesintisiz Türkiye’de yaşama şartını hiç bir koşulda sağlamadığından Çona Hukuk Bürosu olarak yabancılara ileride Türk vatandaşı olma gibi bir umutları var ise turistik amaçlı değil taşınmaz satın alarak bu taşınmaz üzerinden kısa dönem ikamet izni almalarını öneriyoruz.

No Comments

Leave a Comment